Україна – Земля Поезії або “Terra poetica”!

Тої складної української весни 2014 року на світ народився новий Міжнародний поетичний фестиваль “Терра поетіка”. Пройшов тернистий шлях формування концепції, однодумців та віруючих в українську поезію. І тільки сьогодні ми бачимо, коли від часу проведення фесту минув місяць, що проект мав бути реалізований, аби культурна інтелігенція світу говорила про Україну, писала про Україну і відчувала серце України, яке зранене, але при надії, в любові та вірі у мир та велике майбутнє.

Головна ідейниця Терри – Леся Мудрак була збентежена, як в такі часи провести масштабний фестиваль, адже приймати 15 країн – це велика відповідальність перед  Україною. Минулоріч здобула гран-прі Міжнародного поетичного фестивалю, фундаторами якого є македонці, таким чином мала можливість побачити зсередини складність організаційного процесу і таки взяла на себе цю доволі непросту ношу.

Головний редактор журналу “Всесвіт” Дмитро Дроздовський долучився як співзасновник, як голова журі, як міжнародний експерт, знавець міжнародної літератури та поезії, запрошував почесних поетів світу.

Радник губернатора Рівного Андрій Пермяков запропонував 2 дні фестивалю присвятити рівнянам та активно взявся за підготовку, його швидкість, дієвість була блискавичною.

 

Фестиваль стартував… Зустрічі в спілці письменників, в метро, дзвінки по телефону, щоденна праця. Однодумці – спонсори, партнери, волонтери. Київ. Рівне. Яке ж третє місто?

 

Фестиваль вже зараз має бути на слуху. Тож з квітня у пресі, на телебаченні, на людях засновники почали говорити. Дегустація на “Літературному Мистецькому арсеналі”, з Англії завітав відомий поет Маріо Петруччіо, далі – візит в Рівне разом з японським поетом Хіроші Катаока і в рамках проекту “Мистецтво танцю” – мистецький довершений захід “Танго-блюз: Мистецтво запитань і відповідей”.

 

Літо – знову нелегкий час, але треба діяти. А в вересні на “Форумі видавців – 2014” знову “Терра поетіка” гуділа.

 

Місяць до заходу. Найважче – кошти, вся нематеріальна підтримка набагато простіше, довкола чудові люди, які готові допомагати всім, чим зможуть.

 

19 жовтня 2014 перетинають кордон України, Києва неймовірні, фантастичні, талановиті поети:

Hilary Sheers ( Британія)

 

Moren Weldon ( Уельс)

 

Diti Ronen (Ізраїль)

 

Krystyna Lenkowska (Польща)

 

Morelle Smith (Шотландія)

 

Ak Welsapar ( Швеція)

 

Jüri Talvet (Естонія)

 

Дімітр Хрістов (Болгарія)

 

Katerina Stoykova-Klemer( США)

 

Slagana Atanasova (Македонія)

20 жовтня о 15.30 прес-конференція у ресторації з двосотліньою історією “Старе Запоріжжя”. Затишно, щиро і в передчутті свята душі.

О 19.00 – урочисте відкриття у Національному академічному драматичному театрі ім. І. Франка, повне фойє цінителів світової та української поезії. Приємна несподіванка для організаторів – зацікавленість української аудиторії. “Україна почала повернення української культури до європейських цінностей”, – зауважує Дмитро Дроздовський. Режисер заходу – Сергій Архипчук. Ведучі: Анна Заклецька і Соломія Вітвицька.

 

21 жовтня о 8.00 ранку поетичний та співочий автобус рухається українською мапою до міста Рівне. Чарівний символічний готель “Мир” зустрічає гостинно, смачно іноземну делегацію.

Перше дійство – прес-конференція.

Наступне – презентація відомої польської поетки Христини Лєнковської, перекладача з англійської мови, фахівець з англомовної літератури. ЇЇ вірші перекладені і видані англійською. Побачили світ 6 збірок поезій. Перша збірка українською – “Турбота”, перекладена Олександром Гордоном. Польська поезія – римська, українська – грецька. Польська поезія – неримована. Христина пише римовану, неримовану поезію та з внутрішніми римами. Поетка про тремтливе ставлення до України: “Моя мама народилася в Шегині. Коли була маленькою, чула чудові українські пісні в її виконанні. Я в Україні не вперше – бачила Львів та Івано-Франківськ”.

І звісно феєричний Рівненський академічний український музично-драматичний театр, який наче вмістив все Рівне. Поети були приємно здивовані увагою рівнян.

В театрі окрім гала-концерту, відбувалася виставка чудових українських виробів, які презентували талановиті майстри.

22 жовтня – розпочалося з смачного сніданку у готелі “Мир”, поетичних розмов, українських та польських пісень. А далі шлях пролягав до міста Острог.

Отрозька акамедія зустріла тепло.

Ректор Ігор Пасічник особисто розповідав історію видатного навчального закладу та подарував кожному гостю фірмовий мед з довершеним смаком.

А на завершення – екскурсія.

Творчий автобус дістався легендарного Острозького замку з неймовірною енергетикою і повернувся до Острозької академії, аби продовжити поетичні читання для студентів, які вправно модерував Сергій Архипчук. Доводиться залишати Рівненщину та дякувати чудовому організатор Андрію Пермякову. Після смачної та душевної вечері – дорога до Житомира, яка була оспівана в автобусі різними мовами – всіх учасників делегації. Прибули в готель, доїхали до третього поверху і отримали ключі від чудових апартаментів.

23 жовтня – рано всі прокинулися, щоб випити кави та загадати щось чудове на день.

Екскурсія містом Житомир розпочалася з відвідин музею одного із основоположників модерного напрямку в українській музиці Бориса Лятошинського.

А далі – Міська рада радо приймала іноземну делегацію. Пригощала українським обідом з житомирською родзинкою. Опісля – багато кафе і багато творчих розмов.

Hilary Sheers ( Британія), Moren Weldon ( Уельс), Morelle Smith (Шотландія), Ak Welsapar ( Швеція), Slagana Klukaka (Македонія) розповідали в одній із затишних та творчих місцин про себе, свою країну, творчість, говорили також про славу через 100 років та самооцінку в житті кожної особистості. Наспілкувались і час збиратись до космосу.

Адже в Музеї космонавтики ім. (видатного вченого, конструктора) С. П. Корольова чекали поетичної космічної делегації. Температура як у космосі, але поезія зігріла всіх. Особливої шаманської енергетики додав етно-роковий гурт  «Reve ta Stohne», а Христини Халімонова співала душею, природою, життям. Міжнародний поетичний фестиваль “Терра поетіка” здобув новий статус – космічний.

Справжні космонавти спілкувалися з елітою Житомира за вечерою, неймовірні даруночки, які розчулили іноземних поетів до сліз – тризуби і знову у поетичний та співочий автобус. Творчість не відпускала аж до Києва. Навіть в готелі “Салют” здавалося, що спати нікому не хочеться, як же можна бачити сни, коли до 25 жовтня зостались лічені години.

24 жовтня – насичена культурна програма і, звісно, даруночки додому на згадку – презенти з українською символікою. Щоправда сувенірів накуплено замало, тож гості обіцяють знову приїхати, щоб викупити наймастерніші вироби українського краю.

Найтремтливіша мить – Закриття фестивалю у Дипломатичній академії України при Міністерстві закордонних справ України. Золото – Diti Ronen (Ізраїль), срібло – Hilary Sheers ( Британія), бронза – Slagana Atanasova (Македонія). Ведучі вечору: Олена Карпенко та Мирослава Ульяніна. Режисер – Сергій Архипчук.

Тера поетіка, афтепаті

Щастя від перемоги та святкова вечеря у ресторації “Два гуся”, а вже завтра розставання…

25 жовтня – далеко за північ, тільки дісталися готелю “Салют”. Не хочеться лягати, а ще більше прокидатися від казкового поетичного сну. О 6 ранку прокинулися і зустрічалися біля ресепшину, щоб подякувати, згадати найкращі хвилини, дні. О 7 ранку чудовий Богдан Дергалюк повіз першу делегацію до аеропорту. О 9 ранку кава з Слаганою та Гоце, Крістіною. І знову до аеропорту. До побачення. Наступного року (2015) в Ізраїлі.

26 жовтня – зустріч, підведення підсумків, казкові спогади.

Місяць минув від часу проведення фестивалю і досі відчувається важливість фестивалю, важливість творити, писати, обмінюватися культурою, говорити про нашу історію і чути історію інших країн, знати досід інший, але й пишатися своїм.

Міжнародний поетичний фестиваль “Терра поетіка” покликаний віднаходити себе, свою неповторність у лабіринті суспільних трендів, інформаційних хащів.

Автор: Ірина Новоставська

Фото: Енциклопедія щастя

Джерело: Енциклопедія щастя

 http://schastya.info/