Відповідальність. Що скаже голос совісті?

Беремо відповідальність і вішаємо на себе як коралі чи як на трон сідаємо. Повісили чи всілися? Тепер можна і фото в салоні на згадку зробити, щоб запам’ятали всі той видатний момент, який настав після нав’язливої пропаганди.

Але тут є одне але. Пристойні люди стають відповідальними у дитинстві, коли з ними ведуть виховні бесіди вдома, в школі чи взагалі чужі люди, в яких на то є час і натхнення. І в людини у мозку формується один із ключових шаблонів життя, що відповідальність – це коли напруга, надзусилля, серйозність і безвідмовна виконавча жилка. Боєць, що відповідає за те, що на нього навішали.

Герой відповідальності щодня встає по сценарію, діє по сценарію, лягає спати по сценарію і навіть сни бачить по сценарію. Бо відповідальність – це контроль, щоб не відволіктися від курсу, на який хтось колись нарік чи десь почулося. І в цьому курсі відповідальності може не бути саме свідомих планів людини.

Найвищий страх (голос совісті), який людина намагається уникнути – статусу безвідповідальності. Що це за страх? Не відповісти вигаданому шаблону, походження якого треба довго відкопувати чи не відповісти очікуванням людей.

Безвідповідальність – це без добровільно примусової відповіді, яка вигідна певній стороні.

Відповідальність – це як автовідповідач відповідати, але кожній людині так як вона забажає.

Якщо людина дуже пишається своєю відповідальністю, це більше підказка, що ця людина
– безвідповідальна,
– грає роль жертви,
– імітує відповідальність за інших,
– просто повісила на себе коралі чи сіла на трон,
– має маніпулятивні плани,
– вичитала, що це слово підіймає рейтинг структур чи людей.

Але що таке відповідальність саме для людини?

Це відповідати передусім за своє життя і мати завжди вибір. Тобто шукати відповіді в собі, але розуміти, що вони можуть не прийти так швидко, як бажаєш, але приймаєш у кожну мить життя рішення, до якого готовий. І це рішення може бути не зрозумілим іншим і в кожен період життя може змінюватися відповідно до змін людини.

Якщо себе щоденно гризти відповідальністю, це просто призводить до стресу і погіршення імунітету. Бо це теж про відповідальність – ставитися з розумінням до себе, своїх ресурсів, можливостей, емоційності, рішень. Адже кожен крок, зроблений для покращення свого життя, а отже життя інших людей, – це відповідальність.

Якщо вам вдається вирішувати свої питання, ви вже герой для себе.

Автор: Ірина Новоставська
Джерело: Енциклопедія Щастя