Віктор Досенко: “Йому вдалося досягти своєї мети і їй вдалося, – любов на все життя”

 

Про кохання з точки зору біології: Як саме людина обирає собі кохану людину? Чому закохується? Як знайти кохану людину на все життя? В розмові з Віктором Досенко, українським патофізіологом, генетиком, д.м.н., професором, завідувачем відділу загальної та молекулярної патофізіології Інституту фізіології ім. О.О.Богомольця НАН України.

Ви проводили і проводите цікаву лекцію про кохання. В який момент виникає кохання?  Що це за процес? Які умови для цього сприятливі?
Якось настає мить, коли зовнішній об’єкт накладається на ідеал, сформований попередніми роками життя. Ми малюємо всередині різні образи людей, – це дуже важливо для приматів, які живуть у суспільстві, комунікують, мають запам’ятати поведінку, виграшну для власних цілей, мають запам’ятати, що ця мавпа добра, а ця – зла, ця – може бути доброю, якщо виконати певні дії, ця – мене нагодує, ця – мене буде захищати, ця – мене любить, ця – мене ненавидить, опанувати різні характери.

Визначальний вплив на вибір партнера роблять батьки, родичі, які презентують своєю поведінкою, що вкладати у поняття “добро”, а що в “зло”.

Дітям не треба ставити питань: вони спостерігають за реакцією батьків, коли сидять перед телевізором, переглядають програму. Приміром, показують людину, а батько каже: “Ось покидьок”. Дитина не навчилася говорити, але сприйняття татка сфотографувала: “Таке обличчя – це погано”. На наступне зображення батько мовить: “Розумна людина”. Дитина уважно дивиться, чує, хоча інколи батькам видається, що нічого вона не розуміє.
Подібно відбувається навчання в сексуальному аспекті – це нанизування намистин на уявлення про майбутнє кохання. Дитина спостерігає, що батьку подобається мама з її волоссям, очима, фігурою, не обов’язково саме таку знайде, але відклалося, що це образ гарної жінки.
Потім з’являються додаткові інформаційні джерела: друзі, фільми, театр. Приміром, чоловіки скаженіють від певної жінки: “О, Моніка Белуччі”! Звісно, на маленького хлопчика це впливає, бо багато інших хлопчиків вважають її еталоном краси. До ланцюгу образів ідеалу докладається, як вона спілкується, чи розумна. Зі статевим дозріванням зростає рівень статевих гормонів і хлопчик вперше зустрічається з уявним ідеалом.
У дівчинки – так само відбувається: вплив батьків, оточення, середовища. Формує принца – уявну людину. Вийшла на двір, а там всі дівчата, які старші, розумніші, досвідченіші, закохані в хлопця, сфотографувала. Якось відвідує театр і бачить його: “О, це саме те”.
Насамперед за зовнішніми ознаками, а потім – спілкування, додаткові ознаки: “Ой, він так говорить, в нього саме така вимова, розумний, смішний”.  Запахи теж відіграють дуже важливу роль.

Нам природа дає елемент – генетичного перемішування. Нам природно підходить віддалене, за певними імунулогічними показниками.

Миші обирають партнера, який має найбільш віддалений варіант головного комплексу гістосумісності, що презентує антигени. У чоловіків і жінок схоже. Людині властивий партнер максимально віддалений в генетичному відношенні, в ідеалі – іншої раси. Білим жінкам – подобається запах темношкірих, темним – запах китайців, азіатів. Втім полюбити іншу расу буде значно складніше. Ми з ними не спілкувалися, не могли їх сфотографувати для нашої пам’яті. Батьки не казали, як їм подобається темношкірий чоловік, хоча він може бути чудовий. Якщо мама дівчинки була закохана в темношкіру людину, дуже ймовірно, що їй теж сподобається.
Якщо дитина живе в Америці, бачить багато мулатів, темношкірих, жовтошкірих, не має пересторог в появі ідеалу будь-якого кольору шкіри, бо отримала велику кількість позитивної інформації про людей, які значно відрізняються за зовнішніми ознаками. В Україні подібну інформацію складно отримати, в Монголії – ще складніше.

Тобто людина обирає собі партнера не від біологічної потреби, а як ілюзію – уявний ідеал?
Все вирішується на соціальному рівні. Нас навчають розуміти добро і зло. Нам закладають взірець.
Любов спрямована на репродукцію – мати спільних дітей. Інколи можна закохатися в жінку з безпліддям, після менопаузи. Але відчуття те саме – від нього (неї) будуть гарні діти.

Кохання – це феєрверк емоцій?
Емоцій, відчуття. Але ми запрограмовані: нам хтось подобається, а хтось – ні. Наші перші кохані, в яких ми закохалися в дитячому садочку, потім – у школі, потім – в інституті, можливо, воно не знайшло ніякої реалізації, але ми вже щось відчули, а дій не було, а, може, були, короткочасні. Це додало в матрицю “мені сподобалась така дівчинка”. Потім ми ніколи не зустрічалися, але щось лишилося і продовжуєш шукати таку дівчинку. І в дічат так само. Розійшлися, щось не співпало. Був він гарний, всім подобався, але він був злий чи зрадливий чи хамовитий чи неприємний. Жінка знаходить схожого, але з кращими параметрами. Ідеал відбувся на більший відсоток. Люди навчаються, мімікрують, маніпулюють один одним. Вони змінюють один одного. Це тільки дурні кажуть: “От я такий, іншим не буду”. Людина природно змінюється завжди в кращий чи гірший бік. Треба змінюватися, аналізувати зовнішній світ, думати, як краще в ньому досягти успіху. Успіх з точки зору кохання – це діти. Біологічний сенс життя – це діти, розмноження. А далі інший сенс, якщо цей реалізований.

Тема сексу вистрілює в нашому суспільстві, зокрема, у Фейсбуці.
Тема сексу була і буде. Кількість порнопродукції зашкалює. Вони знімають не тому, що ніхто не дивиться, не цікавиться. Знімають, бо є величезний попит.

Тож, який це шлях від кохання до дитини з точки зору біології?
Після матриці, що сформувалася за життя, певні речовини виходять у головному мозку – гормони – нейромедіатори кохання. Вони (фенілетіламін) виділяються також при споживанні концентрованої, солодкої їжі, шоколаду. Речовини різні на двох стадіях. Підгрунтя – це статеві гормони, їх рівень сприяє пошуку, притягує протилежну стать. Зовнішній світ має дати певний взірець для кохання, гормони змінюють нейрони, пластичність нейрональну, закріплюється певний поведінковий акт. Саме він чи вона з усіма своїми характеристиками – це кохана людина. Формується прив’язаність після стадії тяжіння. А потім – стадія відданості. Перша реакція – гормонів, друга – пов’язана переважно з окситоцином, іншими речовинами, які виділяються і закріплюють пару. Речовини виділяються, але, якщо не було підтримки далі (спілкування), не створюється кохання, закоханість, бо не пішло, не склалося.

Кохання – це сильне відчуття з чіткою думкою “від цієї людини будуть найкращі діти”.

Біологічна мова – це класний батько моїх майбутніх дітей чи чудова мама своїх нащадків. Коли людина шукає статевого партнера для ефективної репродукції, вона творить, створює вироби мистецтва, малює, танцює, співає. Відчуття, що ви у ланцюгу, разом, мільйони років еволюції. Котик, ящірка, жабка, рибка також реагують певними нейрогуморальними змінами, гормонами, як люди. Людина часто не за призначенням використовує почуття, що призводить до проблем саме медичного характеру. Якщо люди люблять один одного і не хочуть мати дітей, вони хворіють, у них виникають патології, у жінок, передусім.

Кохання з першого погляду може протривати 2 тижні, втриматись до року. А після трьох або продовжується, або вмирає назавжди.
Правильні спостереження, бо для наших предків, які жили набагато довше на землі, аніж люди, саме цей період є критичний – період після спарювання, запліднення, вагітності, пологів та лактації. Ідеальний період любові. Самка потребує захисту, піклування, опори. Самець, який захистить її, дитину, принесе їжу, допоможе, коли вона стає менш захищеною, вразливою, бо вагітна. І мавпочка, і вагітна жінка, повільніше рухаються, діють, лактація витягує біологічні ресурси. Жінці треба харчуватися, а здобути їжу, коли ти весь час з дитинкою, менше можливостей. Період закріплений біологічно. Жінка, має розраховувати, коли вона обирає свого партнера, чоловіка, має бути впевнена, що він буде її кохати в цей період щонайменше. Далі вже, як вийде, не так принципово, коли вона вийде на роботу, а дитина піде у дитячий садочок. Він вже втік до іншої: чоловіки такі – тварини, і ми всі тварини. У жінок є свої особливості – теж не дуже приємні: прив’язати чоловіка на цей період. Вийшло довше – супер, чудово. Вдалося на все життя? Перфектно спрацювала з його мозком, зламала хакерськими методами, сформувала зв’язочки в його мозку, що він на інших жінок просто дивитися не може. Механізмами впливу жінки досконало володіють. Хто краще знає, як переформатовує мозок чоловіка. Чоловік теж застосовує вплив – в нього теж зацікавленість: хоче зламати мозок самки, щоб вона розмножувалась і хотіла розмножуватись тільки з ним, продовжила його генотип, а не іншого чоловіка. Але це складна задача. Самка не завжди впевнена, що хоче дітей тільки від нього, бо: цей гарний чоловік, а цей забезпечує, цей пісеньки співає, той – ніякий, гуляка, пияка, сьогодні одна, завтра – інша жінка, але від нього хочеться дітей. Від цього вагітняє, а тому каже, що це його дитина. Жінки так роблять, але хто в цьому зізнається. Тільки жінка знає, від кого вона завагітніла. Свекруха не любить невістку, бо вона може обдурити її сина, розповсюджувати не його генотип, але за рахунок ресурсів її сина. Гендерна сутичка.

Чоловік має свою мету – подолати мозок жінки, щоб вона хотіла розмножуватись тільки з ним, при цьому хоче залишити свій мозок менш доторканим, щоб він мав можливість розмножуватися з іншими жінками. Це його стратегія. У жінки інша стратегія – вона хоче переформувати мозок своєї коханої людини, щоб він хотів розмножуватися лише з нею і всі ресурси ніс до неї, до її генотипу, при тому залишити собі можливість розмножуватися з іншими чоловіками. Інколи це призводить до дивовижних результатів – вдалого переформотування мозку обох. Йому вдалося досягти своєї мети і їй вдалося, – любов на все життя.

Не всім вдається, не всі ефективно володіють методиками, часу немає. Сучасний світ не залишає часу жити, бо бачать люди один одного вночі, коли вони сплять.

Жінки виборюють мати право багато стосунків, як і чоловіки.
Вони вже здобули це право. Менструальний цикл жінок, порівняно з естральним циклом, який є у всіх інших ссавців, є передумовою добирання партнерів. Можливості спробувати: і з тим і з тим, обрати серед багатьох найбільш відданого тобі, це ніяк не збільшує плодючість, ефективнітсь запліднення. Задача менструального циклу – виявляти схильність до самця, підпускати його на значно довший період, демонструвати привабливість, коли жінка не може бути запліднена, мати сексуальні стосунки, не реалізуючи репродуктивну стратегію. Коли вчені винайшли контрацептиви, гра у жінок пішла дивовижно: можна нічим не ризикуючи, займатися сексом, маніпулюючи партнерами, добираючи з них найкращого, вічний кастинг. Жінка захоплюється полюванням на суперсамця, якого вона нарешті вполює і зробить батьком своїх дітей. Важко визначити, чи він її обранець без статевих стосунків. Заохочувальний статевий акт з’являється у приматів, жінки його успішно використовують. На етапі залицяння чоловіки всі прекрасні: з квітами, компліментами, цукерками, ресторанами, ведуть і туди і туди, добрі, катають на автівці, ручки цілують. І ніби все чудово, можна дозволити заохочувальний акт, спробувати, віддатися. Найцікавіше – його поведінка потім. Отримав своє і втік. Не дивиться на жінку чи залицяється до іншої. Ставимо хрестик. Не те, що треба, не подіяли чари, не прив’язала до себе. Продовжує залицятися, діє інакше – немає заохочувального акту. Реакція – побіг до іншої. Ще один хрестик. Не підходить. Якщо продовжує залицятися, каже компліменти, ручки, цілуночки, цукерочки, ще раз підпускає. Подіяло, не відходить, готовий на будь-які жертви, будь-що зробить для неї. Спрацювала стратегія, те, що треба. Кастинг пройшов. Секс – дуже цікавий для чоловіка, а жінка отримує можливість добирати собі найкращого батька своїх майбутніх дітей, отримує певну гарантію, що він буде поруч з нею протягом вагітності, пологів, лактації. А, можливо, і далі.

Розмовляла: Ірина Новоставська
Фото: з архіву Віктора Досенка, platfor.ma
Джерело: Енциклопедія Щастяhttp://schastya.info/